Dawniej bardzo popularnym podłożem dla zwierząt była słoma lub trociny, ale współcześnie przeważająca większość hodowców stosuje ściółkę torfową, ponieważ jest to rozwiązanie zarówno proste, jak i ekonomiczne, a także, co równie istotne ekologiczne. Ponad to ściółka torfowa dla koni jest wskazana dla zwierząt po zabiegach chirurgicznych, na diecie, ale z powodzeniem można jej używać w stajniach hodowlanych, sportowych i rekreacyjnych. Takie podłoże ma wiele szczególnych właściwości, np. przyjemnie pachnie, absorbuje wilgoć i pozwala utrzymać czystość w boksach ogierów i wałachów, które znane są z tego, że lubią brudzić.

Higiena zwierząt na pierwszym miejscu

Każdy odpowiedzialny hodowca zdaje sobie sprawę z tego, że higiena ma fundamentalne znacznie dla utrzymania koni w dobrym zdrowiu. Dzięki profesjonalnej ściółce jest to o wiele łatwiejsze, a jej brak przyczynia się do licznych chorób i zdecydowanie gorszej wydajności. Ściółka posiada także tę zaletę, że jest produktem, który można wykorzystać jako obornik. Zwierzęta zasługują na optymalne warunki życia, dlatego podłoże w boksach powinno być miękkie a zarazem elastyczne, suche i przede wszystkim czyste. Powinno także izolować od wilgoci i brudu, twardej i zimnej podłogi. Dzięki zastosowaniu ściółki torfowej zwierzęta zyskują ochronę przed odgnieceniami w stawach skokowych i deformacją kopyt.

Na co zwrócić uwagę wybierając ściółkę?

Najważniejszym zastosowaniem ściółki jest izolacja od zimna i wilgoci, ale równie ważne jest to czy i w jakim absorbuje odchody. Ma to kluczowe znacznie, ponieważ delikatne części ciała zwierząt nie powinny mieć z nimi kontaktu. W przeciwnym razie mogą być narażone na różne choroby. Bardzo ważne jest też to, żeby ściółka była możliwie jak najbardziej wolna od kolców lub kamieni, które mogły by uszkodzić skórę, ale podłoże dobrej jakości jest neutralne pod względem obecności pasożytów, roztoczy i grzybów, przyczyniających się do powstawania alergii.

Jak sprzedaje się ściółkę torfową dla koni?

Najczęściej ściółka jest sprzedawana w balotach o pojemności 250 litrów, co odpowiada około 42 kilogramom. W internecie bez trudu można znaleźć oferty sprzedaży. Hodowcom najbardziej opłaca się kupować ściółkę na paletach, które mieszczą 15 opakowań. Przy prawidłowym stosowaniu oraz utrzymywaniu boksu w czystości, 2 palety torfu starczą na pół roku ścielenia, więc jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, a usuwane podłoże można wykorzystać jako nawóz.