Produkty ceramiczne – miejsca ich występowania

Na co dzień mamy do czynienia z wieloma rodzajami produktów ceramicznych. Potocznie nazywamy nimi wyroby powstające w wyniku procesu wypalenia gliny. Do wyrobów tych należą np. wszelkiego rodzaju naczynia takie jak kubki, ale również izolatory elektryczne należące do porcelany technicznej i znajdujące się na przydrożnych słupach. Jak widać więc ceramika to niesamowicie szeroka dziedzina.

Produkcja pinów ceramicznych

Aby wykonać niektóre z produktów bardzo przydatnych w przemyśle, potrzebne są piny ceramiczne. Są to przedmioty, które zapewniają utrzymanie się ceramiczno-metalowego uzupełnienia w podczas trwania procesu napalania w piecu porcelany. Ich odpowiednie właściwości takie jak np. nieprzewodzenie prądu elektrycznego czy dobra izolacja ciepła.
Wyprodukowanie jakościowych pinów to w takim wypadku bardzo ważne zadanie. Aby klienci byli zadowoleni produkt ten musi być dostosowany ich indywidualnych do potrzeb. Poza dwoma wymienionymi wcześniej atrybutami rodzaj tego produktu powinien posiadać dobrą odporność na eksploatację i korozję. Nie można również zapomnieć o takich aspektach jak trwałość kształtu i odpowiednio długa żywotność.

Zgrzewanie liniowe elektrody

Zgrzewaniem liniowym nazywamy proces pochodny zgrzewania punktowego. Stosowana jest ona przy obróbce cienkich blach, które są ze sobą łączone pod wpływem działania ciśnienia i prądu elektrycznego. Proces ten wykonywany jest w celu uzyskania szczelności połączeń. Zgrzewanie to wykonujemy za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej elektrody.
W zależności od kilku zmiennych wyróżniamy trzy rodzaje zgrzewania: ciągłe, przerywane i skokowe.
Pierwsze z nich polega na tym, że przepływ prądu przez złącze i elektrody jest stały, jak również krążkowe elektrody napędzane są z prędkością stałą.

Drugim rodzajem jest zgrzewanie przerywane. Jego sposób działania polega na tym, że elektrody krążkowe mają stałą prędkość obrotu, a prąd dostarczany jest z regularnymi przerwami.
Ostatni sposób zgrzewania polega na skokach obrotowego ruchu elektrod, w trakcie owych skoków elektrody zatrzymują się do czasu przepłynięcia prądu i dokonują obrotu o określony skok.
Podczas czynności zgrzewania powinno się brać pod uwagę następujące parametry: natężenie prądu, siłę docisku, czas przepływu prądu i czas przerwy przepływu, jak również materiał i wymiary elektrod.

Trzpienie do zgrzewania

W procesie zgrzewania bierze udział wiele elementów: trzpienie z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym, szpilki izolacyjne czy kołki do zgrzewania bez gwintu. Ja chciałbym skupić się na tych pierwszych. Trzpienie znajdują zastosowanie głównie w przemyśle. Nie będzie nadużyciem, jeśli nazwie się je niezastąpionymi, ponieważ odgrywają kluczową rolę przy zgrzewaniu a dokładniej czas montażu kołka. Dzięki zgrzewaniu istnieje możliwość złączenia kołka z materiałem. Kołki mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów, takich jak np. mosiężne, aluminiowe czy stalowo – miedziowane. Same zaś trzpienie są najczęściej wykonywane z: nierdzewnej stali, stali miedziowanej i aluminium.