Posiadając auto, należy regularnie kontrolować stan tarcz hamulcowych, ponieważ wpływają one bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Nagła awaria układu hamulcowego podczas jazdy może spowodować bardzo groźne konsekwencje. Zużyte klocki hamulcowe możemy rozpoznać po metalicznym piskiem lub daje o sobie znać zapalająca się kontrolka na desce rozdzielczej.
Jak sprawdzić, czy stan klocków hamulcowych? Wymiana tarcz hamulcowych – co ile?
Najlepiej zacząć od zdjęcia koła i ocenić na pierwszy rzut oka – czy wymiana klocków hamulcowych jest konieczna. Wymiana tarcz hamulcowych co ile powinna następować, zależy od przejechanych kilometrów i stylu jazdy. Zazwyczaj tarcze hamulcowe wystarczają na 30-60 tys. km. Tarcze trzeba wymienić, jeśli są nierówno zużyte.W przypadku tarcz hamulcowych nie musimy wymieniać ich tak często, jak w przypadku klocków hamulcowych. Nie należy wymieniać tarcz bez jednoczesnej wymiany klocków. Trzeba wymieniać zawsze tarcze z tej samej osi, a nie pojedynczo. Po wymianie nie przemęczać układu hamulcowego poprzez gwałtowne hamowania. Zbyt cienka tarcza nagrzewa się szybciej, co powoduje mniejszą skuteczność hamowania, staje się bardziej podatna na pęknięcia.
Jaki jest koszt tarcz hamulcowych
Warto wybierać wysokiej jakości elementy całego układu hamulcowego. Cena klocków hamulcowych powinna być porównywalna z ceną i jakością tarcz hamulcowych, przez co będą lepiej współpracować ze sobą. Tarcze dobrej klasy producentów wystarczają na dłuższy okres eksploatacji, są bardziej odporne na odkształcenia. Droższe produkty przechodzą rygorystyczne testy, przez co spełniają wyższe wymagania.
O czym należy pamiętać po wymianie tarcz i klocków hamulcowych ?
Po wymianie tarcz i klocków hamulcowych trzeba sprawdzić poziom płynu hamulcowego. Podczas ok. 100 km po wymianie tarcz, należy unikać gwałtownego hamowania. Trzeba również unikać również ciągłego trzymania wciśniętego pedału hamulca po zatrzymaniu auta, ponieważ powoduje to spadek współczynnika tarcia, przez co ograniczona skuteczność hamowania. Tarcze hamulcowe podlegają szybszemu zużyciu poprzez gwałtowne ich schładzaniu, np. po wjechaniu w kałużę.
Najnowsze komentarze