Tajga to obszar zieleni, który rozciąga się aż na trzech kontynentach. Od Alaski po Kamczatkę, na dalekich krańcach półkuli północnej, rozciąga się prawdziwy, zupełnie niezwykły pas zieleni. Gęsta roślinność skutecznie chroni swoje wnętrze przed wizytą człowieka, a niesprzyjający klimat tylko potęguje tajemniczość.

Specyfika niełatwego położenia lasów borealnych

Do lasów borealnych nie można łatwo się dostać. Drzewa rosną gęsto, a gleba jest stale zamarznięta, albo błotnista w sezonie letnim. Panuje tu klimat suchy, pozbawiony opadów. Ale największą przeszkodą dla człowieka stanowi temperatura (-50˚C) i 7-miesięczna zima. Drugim zagrożeniem są zwierzęta, szczególnie niebezpieczne są duże ssaki drapieżne, takie jak tygrys, niedźwiedź, czy wilk.

Ślady minionych epok odciśnięte w glebie

Tajga ciekawostki kryje wszelakie. Wśród gęstej roślinności dokonano odkrycia na światową skalę.
Na dalekiej Syberii w pobliżu miasteczka Magadan istniała kopalnia złota. Podczas prac górniczych jeden z pracowników, w 1977 roku natrafił na szkielet dużego zwierzęcia, całkowicie zamarzniętego. Razem z innymi pracownikami, początkowo nie wiedział, z czym ma do czynienia. Zdecydowano się polewać zmarzlinę gorącą wodą, by roztopić lód. Jakież było zdziwienie wszystkich, gdy pod wpływem tych zabiegów oczom pojawił się….świetnie zachowany szkielet kilkumiesięcznego (ok. 6-12 miesięcy) mamuta! Nadano mu imię Dima. Prawdopodobnie mamucie dziecko zmarło na skutek jednej z chorób układu pokarmowego. Od tego wydarzenia w biologach zajmujących się genetyką, zrodził się pomysł na sklonowanie i przywrócenie zwierzęcia.