Indonezja to największy kraj wyspiarski, który obejmuje tysiące wysp i wysepek. Zdecydowana większość z nich jest niezamieszkała, jednak te większe stanowią cel turystów z całego świata. Indonezja obejmuje obszar obejmujący Oceanię i południową część Azji, co może powodować wyjątkowe trudności w oszacowaniu idealnego okresu na wyjazd w ten region, głównie ze względu na pogodę. Podpowiadamy, kiedy trwa najlepszy okres na podróż do Indonezji!

Pogoda w Indonezji

Temperatury w Indonezji są stosunkowo stałe i mogą sięgać 30 stopni przez cały rok. Nie występują duże wahania temperatur, przez większość roku możemy również liczyć na przynajmniej kilka słonecznych godzin w ciągu dnia. Położenie kraju warunkuje występowanie dwóch głównych pór roku: pory suchej i deszczowej. Pora sucha trwa od maja do końca września, zaś deszczowa – od początku października do końca kwietnia. Choć najpewniejszym pod względem temperatur jest okres wiosenny i letni, w porze deszczowej również występują wysokie temperatury, a niektóre wyspy mają znacznie niższy wskaźnik sumy opadów niż inne.

Indonezja kiedy jechać?

Pogoda nie jest jedynym wyznacznikiem ustalania terminu podróży do Indonezji. W miesiącach letnich (od czerwca do końca sierpnia) trwa najwyższy sezon turystyczny. Oznacza to, że na miejscu możemy spotkać tysiące osób z całego świata, co przekłada się również na wyższe ceny jedzenia, zakwaterowania i wycieczek fakultatywnych. Również okres Bożego Narodzenia i sylwestra to czas zwiększonej aktywności turystycznej oraz znacznie wyższych cen, w szczególności kosztów wynajęcia pokoju oraz samych przelotów. Należy pamiętać, że ponad 87% ludności zamieszkującej obszar Indonezji to osoby wyznania muzułmańskiego. Oznacza to, że wiosną świętują oni swoje najważniejsze święto – Ramadan. W niektórych miejscowościach zamykane są wówczas bary i kluby nocne, zabrania się spożywania i sprzedaży alkoholu, a nawet mogą wystąpić trudności z zakupem biletów, pamiątek i organizacją wycieczek fakultatywnych przez lokalnych przewodników.