Osiągi silnika można poprawić za pomocą tuningu mechanicznego lub elektronicznego. Jednym z najważniejszych parametrów, na które zwracamy uwagę przy zakupie auta, jest moc silnika, podawana w koniach mechanicznych (KM). Samochody mogą być napędzone silnikiem benzynowym lub diesel. Ważnym elementem wyposażenia silniki są tłoki, które poruszają się w cylindrach, a energia powstała w tym procesie wykorzystywana jest do napędu pojazdu.

Chip tuning jako sposób na zwiększenie mocy silnika czyli jak podnieść moc w dieslu?

Zastawiasz się jak podnieść moc w dieslu i szukasz sposoby na zwiększenie osiągów silnika, dobrym rozwiązaniem jest chip tuning. Przez wykorzystanie tego rozwiązania można zwiększyć moc silnika nawet o 35 %. Auta, w których wykorzystano chip tuning, zyskuje lepszą zwrotność, prowadzenie auta na zakrętach jest bardziej bezpieczne. Chip tuning pozwala na modyfikację elektroniki. Tuning elektryczny nie sprawdzi się w przypadku aut niemających komputera, nie jest dobrym rozwiązaniem dla silników z dużym przebiegiem.

Tunning mechaniczny

W przypadku jednostek silnika wolnossących chip tuning nie jest skuteczny, by dawał satysfakcje zwiększenia mocy silnika, Tuning mechaniczny posiada różny zakres i koszty, które się z nim wiążą. Jest to najdroższy sposób na zwiększenie mocy silnika. Trzeba pamiętać o tym, że nie można zbytnio podkręcać silnika. Jednostka napędowa, która będzie stale przeciążona, grozi jej całkowita awaria.
Należy pamiętać, że przez tuning silnika samochód traci gwarancję, ingerencje w sterowniki bardzo łatwo wykryć podczas przeglądu. Przeprowadzenie tuningu silnika może wpłynąć na żywotność silnika. Po zwiększenie osiągów silnika może okazać się, że niezbędna będzie zakup nowego sprzęgła lub układu chłodzenia. Większa produkcja spalin może prowadzić do szybszego zużycia katalizatora. Źle wykonany tuning może doprowadzić do poważnych konsekwencji w działaniu podzespołów tak jak np.; uszkodzenie skrzyni biegów, turbosprężarki. Tuning w przypadku silników diesla to koszt od 800 do 1800 złotych, w przypadku silników benzynowych koszt może wynieść od 1000 do 2500 złotych.