Masz cudowny ogród, a w nim drzewa owocowe, w tym jabłonie. Wydaje się Tobie, że dbasz o ten ogród bardzo dobrze. Jednak musisz być ostrożny i zapobiegawczy jeśli chodzi o uprawę jabłoni. W tym artykule opiszę Tobie działanie szkodników i wywoływane przez nich choroby. A przecież nie chcesz, aby Twój ogród zaatakowały szkodniki, które spowodują poważne choroby dla jabłoni. Wtedy już może być za późno. Zapraszam do artykułu.

Jabłoń choroby i szkodniki

Szybko rozprzestrzeniającą się chorobą jest tak zwany parch jabłoni. Choroba ta jest niezwykle niebezpieczna. Wywołuje ją grzyb o nazwie Venturia inaequalis. Widocznymi objawami, które wystąpią, to plamy koloru oliwkowego, które pojawiają się na młodych liściach. Następnie stają się one brunatne. Tam gdzie są plamy, tam zasycha tkanka, a następnie wykrusza się ona. Przez tę chorobę, spadnie liczba plonów oraz pogorszy się jakość owoców. Do walki z parchem jabłoni stosuje się właściwe preparaty. Jest ich wiele, dlatego poszuka w Internecie skutecznego środka.

Kolejną niebezpieczną chorobą dla jabłoni jest mączniak jabłoni. Wywołuje ją grzyb, który nazywa się Podosphaera leucotricha. Objawy są zauważalne na młodych liściach. Liście są wtedy mocno zdeformowane. Choroba wdziera się na pąki kwiatów. Stają się one wtedy lekko brązowe. Drzewa nie wydają wtedy owoców.

Największy szkodnik dla jabłoni

Jest nim owocówka jabłkóweczka. Ta gąsienica motyla odpowiada za robaczywe jabłka. Gdy wylęgnie się z jaja, wgryza się do miąższu owocu. W ten sposób mocno go uszkadza. Jabłka wtedy zaczynają opadać. Plony nie będą w takim wypadku zbyt udane.

Innym szkodnikiem, dość popularnym jest mszyca, która występuje na jabłoni. Doprowadza ona do deformacji blaszek liściowych i pędów. Żeby zwalczyć mszycę, zastosuje odpowiednie preparaty.