Każdy kierowca raz w roku musi się wybrać na stację kontroli pojazdów, aby dokonać przeglądu technicznego auta, po jego przejściu otrzymuje pieczątkę do dowodu rejestracyjnego.
Przegląd pojazdu ma na celu dopuścić pojazd do ruchu publicznego, poprzez sprawdzenie, czy auto nie powoduje zagrożeń w ruchu drogowym. Stacje kontroli pojazdów mogą być podstawowe lub okręgowe, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej samochodu. Kontrola pojazdu składa się z kilku etapów. Po pierwsze sprawdzany jest numer VIN czy jest zgodny z numerem w dowodzie rejestracyjnym. Sprawdzenie jak działają konkretne układy i podzespoły. Kontroli podlega również, dodatkowe wyposażenie np.instalacja LPG.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Podczas kontroli sprawdzany jest układ kierowniczy pod kątem stanu połączenia, stopnia zużycia. Ważnym układem przy ocenie stanu technicznego pojazdu jest układ hamulcowy, skuteczność i równomierność działania hamulców. Na stacji diagnostycznej ocenie podlega zawieszenie, czy nie występują żadne luzy. Ważnym elementem wpływającym na bezpieczną jazdę jest odpowiednie ogumienie, głębokość bieżnika. Na stan techniczny auta wpływa również prawidłowo działające oświetlenie. Podczas kontroli każdego pojazdu sprawdzane są również inne elementy takie jak: nadwozie, układ wydechowy, obowiązkowe wyposażenie, pasy bezpieczeństwa.

Ocena stanu technicznego pojazdu – negatywny przegląd samochodu

Podczas przeglądu technicznego mogą zostać wykryte przez diagnostę pewne usterki. Drobne usterki, które nie mają duże wpływu na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i środowisko, specjalista może w tym przypadku podbić pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym i auto przechodzi pozytywnie przegląd techniczny. Mogą wystąpić usterki, które mają jednak wpływ na bezpieczeństwo. Mogą być przypadki, kiedy auto stwarza bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym. W przypadku kiedy negatywny przegląd samochodu spowodowany jest istotną usterką, kierowca ma 14 dni na usunięcie konkretnej usterki i ponownie udanie się na przegląd techniczny. Jeśli auto nie przejdzie pozytywnie przeglądu, takie dane przekazywane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów i kierowców. W sytuacji, gdy auto stanowi bezpośrednie zagrożenie w ruchu drogowym, kierowcy odbierany jest dowód rejestracyjny.