Do czego służy i na czym polega zgrzewanie liniowe?
Zgrzewanie jest procesem w którym łączy się elementy przy pomocy odpowiedniej temperatury, docisku. Ten rodzaj zgrzewania należy do zgrzewania elektrycznego. Prąd elektryczny stanowi źródło ciepła. W procesie tym, bardzo ważny jest czas działania temperatury na łączone elementy. Nim elementy zostaną połączone w tzw. zgrzeinę muszą uzyskać wysoko plastyczną, topniejącą strukturę aby następnie pod wpływem docisku mogły razem się spoić.
Do połączenia elementów w których zależy nam na ich szczelności stosuje się zgrzewanie liniowe Elektrody krążkowe – w tym rodzaju zgrzewania – pod wpływem ich obrotu, impulsu elektrycznego oraz docisku doprowadzają do zgrzeiny w łączonych elementach. Proces nie może być stosowany do łączenia blach grubych. Grubość blach nie może przekraczać 3mm. Powyżej tej grubości stosuje się spawanie.
Trwałą zgrzeinę liniową można uzyskać gdy odpowiednie zgrzeiny zachodzą na siebie na odpowiedniej ich długości. Metoda ta przeznaczona jest do zgrzewania stali węglowych i stopowych oraz metali niezależnych.
Produkcja pinów ceramicznych a technika ceramiczna
Głównym atutem zastosowania ceramiki technicznej jest poprawa precyzji urządzeń. Jest stosowana we wszystkich branżach przemysłowych. Postęp ceramiki technicznej umożliwia nadanie elementom nadać trudno osiągalne właściwości. Jest stosowana w najbardziej wymagalnych technologiach. Dzięki tej technice plastik może odejść do lamusa bo to miejsce obecnie mogą wypełniać materiały ceramiczne. Technika ceramiczna przyczynia do nowatorskich rozwiązań. Jest ona w stanie podnieść wydajność nowoczesnych systemów. Produkcja pinów ceramicznych jest jedną z nowszych technologii przy łączeniu różnych elementów, części maszyn. Piny ceramiczne wchodzą obecnie w miejsce kołków stalowych. Często element ceramiczny pina łączony jest ze stalą. Piny ceramiczne są odporne na złamania i zginania. Nie wymagają dodatkowych otulin czy izolacji ponieważ nie przewodzą prądu. Pomimo, że materiał ceramiczny z upływem czasu zużywa się jego atutem jest długa żywotność.
Urządzenia do zgrzewania trzpieni z gwintem zewnętrznym lub z gwintem wewnętrznym
Urządzenia kondensatorowe z zapłonem szczelinowym mogą służyć do zgrzewania szczelinowego trzpienia. Trzpienie do zgrzewania można formować na zimno. Metodę tą stosuje się najczęściej gdzie wymagane są cienkie blachy ze stali nierdzewnej i aluminium. Oraz tam, gdzie efekt wizualny ma duże znaczenie. Dodatkowym wymogiem jest czas zgrzewania około 0,5-2ms. Ponadto niezbędne dla tej metody jest dodatkowe sterowanie dla skoku szczelinowego.
Metoda zgrzewania z użyciem urządzenia kondensatorowego z zapłonem szczelinowym stosowana jest przy:
- budowach szaf sterowniczych
- przemyśle obróbki blachy
- budowie opraw/lamp
- budowie urządzeń
- fasadach budowlanych
- regałach sklepowych
- przemyśle motoryzacyjnym
- przemyśle meblarskim
Urządzeniem do zgrzewania trzpieni do aluminium oraz do blach niskowęglowych, nierdzewnych, ocynkowanych i mosiądzu stosuje się urządzenie do zgrzewania trzpieni o średnicy 3 – 4 mm, działające na zasadzie wyładowań elektrycznych.
Najnowsze komentarze