Silikon jest materiałem o bardzo licznych zaletach. Jego właściwości nawet przy skrajnie zróżnicowanych temperaturach i poziomach wilgotności nie zmieniają się znacznie. Jest to także produkt niepalny, posiadający dobre właściwości izolacyjne, hipoalergiczny i odporny na wpływ różnych czynników chemicznych. Wszystko to sprawia, że produkcja uszczelek z silikonu oraz samo wykorzystanie tych produktów w różnych gałęziach przemysłu są bardzo popularne. Zobacz, jakie dokładnie rodzaje uszczelek silikonowych są dostępne na rynku i do czego najczęściej się ich używa.

Typy produktów, jakie tworzy producent uszczelek silikonowych

Praktycznie żaden producent uszczelek z silikonu nie skupia się na wytwarzaniu tylko jednego ich typu. Różnorodność asortymentu i możliwość jego dopasowywania do potrzeb danego klienta to bowiem często jedne z głównych kwestii przyczyniających się do sukcesu zakładu. Zazwyczaj produkcja silikonowych uszczelek obejmuje poniższe ich wersje. Oczywiście każda z nich może mieć różny zarówno rozmiar, jak i kolor czy grubość.

  • Płaskie uszczelki silikonowe – jak sama nazwa mówi, ich powierzchnia jest płaska, ma niewielką grubość. Taki produkt świetnie sprawdzi się jako część łącząca poszczególne elementy obudów, urządzeń czy maszyn.
  • Korkowe uszczelki silikonowe – ich kształt jest stożkowaty, zwężający się ku jednej ze stron. Pozwala on na skuteczne uszczelnienie otworów czy pełnienie roli korka.
  • Pierścieniowe uszczelki silikonowe – tu również łatwo się domyślić ich kształtu który jest pierścieniowaty. Takie produkty wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie połączeń o przekroju okrągłym, czyli w rurach, wałach czy przewodach.
  • Ramkowe uszczelki silikonowe – ich kształt jest kwadratowy lub prostokątny. Spotkamy je zwłaszcza w różnorodnych produktach budowlanych – drzwiach, oknach czy panelach.

Tu najczęściej przydają się uszczelki silikonowe

Jak wspominaliśmy na początku, materiał do produkcji uszczelek silikonowych cechuje się bardzo wysokimi właściwościami technicznymi. Dlatego też tego typu artykuły spotkamy nawet w bardzo wymagających branżach, takich jak chociażby motoryzacja. Stosowane w niej silniki czy układy wydechowe muszą mieć bowiem pełną, bezwarunkową szczelność. Również ona wymagana jest w sprzętach elektronicznych, w tym telefonach, komputerach czy telewizorach. Pył czy woda mogłyby bowiem doprowadzić do szybkiego ich uszkodzenia. Uszczelki silikonowe producent może jednak też stworzyć z myślą o budownictwie, przemyśle spożywczym czy specjalistycznej aparaturze medycznej.