Ile pali Mazda RX8? Raport spalania Mazda RX8.

Auto znane przede wszystkim z filmów sensacyjnych i gier video, które jednoznacznie kojarzą Mazdę RX8 jako sportowego i zadziornego japończyka. Poza rasowym, unikatowym wyglądem RX8 charakteryzuje się koncepcyjnym silnikiem Wankla pod maską. Jak taka zmiana wpłynęła na konsumpcję benzyny? Na to pytanie odpowie raport spalania Mazda RX8.

Wersja benzynowa
Każdy z Wanklów wychodził w pojemności 1. 3 – stosunkowo niewielkiej, lecz zwodniczej. Osoby spodziewające się niskiego spalania gorzko się rozczarują, bowiem auto pali w trasie grubo powyżej 12 l / 100 km. W zamian za horrendalne spalanie otrzymywaliśmy szybkie przyspieszenie (ok. 6, 4 sekundy do “setki”), wysoką moc silnika (od 192 do 250 KM) i zazdrosne spojrzenia przechodniów. Najmocniejsza, limitowana wersja 250 KM legitymowała się spalaniem 22 l w mieście, 12 l w trasie i średnim spalaniem 16, 9 l / 100 km.

Wersja LPG
Sporadycznie spotykany zabieg instalowania gazu, gdyż jest on niezwykle destrukcyjny dla silników Wankla. Przy silnikach 192 KM średnie spalanie wzrośnie nam z 15 l do 19, 5 l, zaś przy silnikach 231 KM średnie spalanie wzrasta z 13, 4 do 14, 7 l. Nie jest to ani spektakularna oszczędność, ani delikatna zmiana, zatem jeżeli szukamy oszczędności, to na pewno nie w ten sposób.

Silników Diesela w tym modelu nie uświadczymy – nic dziwnego, założeniem Mazdy RX8 była agresja, dynamika i adrenalina, nie zaś oszczędna, spokojna i ekonomiczna jazda. W Polsce wraz z zakupem RX8 dostaniemy spojrzenia na ulicy, niesamowite emocje i nietuzinkowe auto.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.najlepszeotwieranie.pl/