Regeneracja turbosprężarek to działanie konieczne, gdy w naszym pojeździe dostrzegamy objawy świadczące o uszkodzeniu turbiny albo pierwsze oznaki jej zużycia. Szybka reakcja często sprawia, że możliwe staje się przywrócenie pełnej sprawności tej części bez konieczności jej całkowitej wymiany. Można uniknąć wydania kilku tysięcy złotych na nowe urządzenie dzięki regeneracji turbosprężarki. Czytaj dalej!

  1. Dlaczego warto regenerować?
  2. Co wpływa na żywotność turbiny?
  3. Ekologiczne rozwiązanie

Dzięki swojej konstrukcji turbosprężarka umożliwia wykorzystanie spalin generowanych przez silnik do sprężenia powietrza wtłaczanego do cylindrów.

Dlaczego warto regenerować?

Regeneracja turbosprężarki jest dobrą alternatywą dla kupienia całkowicie nowego urządzenia. W trakcie regeneracji zużywające się elementy turbosprężarki wymienia się na nowe, co sprawia, że turbosprężarka zostanie przywrócona do jakości fabrycznej. Wynikające z tego korzyści to m.in. znacznie mniejsze koszty w porównaniu z kupnem nowego produktu. Po drugie jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ zmniejsza ilość generowanych odpadów. Po trzecie, regeneracja jest sposobem na wydłużenie żywotności turbosprężarki i daje pewność, że w najbliższym czasie nie ulegnie ona ponownym usterkom.
Pamiętaj, że kluczowa w przypadku regeneracji jest nie tylko właściwie przeprowadzona regeneracja, ale także zadbanie o szereg czynności eksploatacyjnych, które muszą być wykonane w trakcie naprawy, a które ze względu na dodatkowe koszty są nieraz pomijane. Brak wymiany oleju w silniku mocno wpływa na żywotność układu wirującego. Tak samo jest w przypadku niedbale oczyszczonych przewodów zasilających olejem. To tylko niektóre z ważniejszych problemów, z którymi powinno się zmierzyć w trakcie regeneracji. Regeneracja turbosprężarek z samochodów ciężarowych zasadniczo nie różni się od regeneracji turbosprężarki z auta osobowego. Jedyna różnica to wielkość samej turbiny oraz prędkość układu wirującego.

 

Co wpływa na żywotność turbiny?

Regenerowana turbina to bardzo dobre i opłacalne rozwiązanie. Właściwa eksploatacja i styl jazdy autem wpływają na żywotność turbiny. Warto też pamiętać, że nieprzestrzeganie interwałów olejowych, poruszanie się pojazdem wyłącznie w warunkach miejskich, brak wymiany filtrów i nieschładzanie turbiny po dynamicznej jeździe są czynnościami powodującymi szybsze zużycie turbiny.

Ekologiczne rozwiązanie

Konstrukcja turbosprężarki umożliwia wykorzystanie spalin, które są generowane przez silnik do sprężenia powietrza wtłaczanego do cylindrów. Dzięki temu poprawie ulegają warunki spalania paliwa. Powoduje to zmaksymalizowanie wydajności silnika i jednoczesne zminimalizowanie emisji. Regeneracja turbosprężarek jest też technologią w wielu aspektach sprzyjającą zmniejszaniu zanieczyszczenia środowiska. Przede wszystkim pozwala usunąć usterki, które wpływają na obniżenie efektywności turbosprężarki. Dzięki temu urządzenie na długi czas może zachować sprawność. Oprócz tego regeneracja pozwala ograniczać ilość technicznych odpadów. Zamiast wyrzucić uszkodzoną turbosprężarkę i tym samym generować odpady, lepiej wymienić kilka jej uszkodzonych albo zużytych elementów.