Skórę do obić siedzisk w pojazdach wykorzystywano od najdawniejszych lat. Wytrzymała, nieprzemakalna, odporna na ścieranie i odbarwienia początkowo zdobiła siodła, kozły i siedzenia karet, potem pojazdów zmechanizowanych tj. samochodów, motorów, jachtów. Jej walory, a więc parametry użyteczne, komfort użytkowania i elegancki, niebanalny wygląd sprawiły, że skórzane tapicerki stały się symbolem prestiżu i marzeniem wielu właścicieli aut.

Skóra w samochodach

Skórzane są nie tylko fotele i kanapy. Ze skór samochodowych wykonywane są także drobne elementy tapicerki, wszelkiego rodzaju wstawki, obicia kierownicy. Skórzane wykończenia sprawiają, że wnętrza samochodów prezentują się luksusowo, nic więc dziwnego, że popyt na skóry samochodowe jest stały.

O skórach samochodowych

Skóry samochodowe to wyselekcjonowane skóry naturalne, które poddaje się specjalistycznej obróbce, by były połyskliwe, miękkie i delikatne w dotyku, trwałe, odporne na przetarcie (wytrzymały 20.000–25.000 cykli Martindale’a), odporne na działanie promieni słonecznych, na zabrudzenia, odkształcenia itp. Producenci samochodów bardzo rygorystycznie podchodzą do jakości skór – muszą być najwyższej jakości, dlatego hurtownie czy dealerzy skór np. Ponczyński & Reinke Automotive Textiles decydują się na współpracę tylko z najlepszymi garbarniami (głównie włoskimi, ale nie tylko). Część producentów wykorzystuje do tapicerek skóry garbowane chromem, ale zdecydowana większość, ze względu szkodliwość pierwiastka, stawia na skóry garbowane syntetycznie. Decydując się na obicie skórą foteli i kanapy, warto przejrzeć oferty i zorientować się w czym można przebierać.

Jakie skóry samochodowe znajdują się w ofertach?

Skóry z pełnym licem, skóry z korygowanym licem, skóry do samochodów zabytkowych, skóry uniwersalne, z pełnym ziarnem, wytłoczona, z dodatkową ochroną przeciwpożarową, odbijająca światło słoneczne – to tylko część propozycji firm zajmujących się dostarczaniem skór samochodowych. Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że każdy właściciel samochodu znajdzie tapicerkę idealna do swojego samochodu.

Dla jednych marzenie, dla innych utrapienie – by skórzana tapicerka zachowała świetny wygląd na lata, trzeba ją odpowiednio pielęgnować. Przecieranie zabrudzeń wilgotną szmatką, wcieranie w tapicerkę kosmetyków przedłużających jej wygląd to czynności obowiązkowe. Jeśli dla kogoś to za dużo, zawsze może pozostać przy tapicerkach z innych tkanin. Wielbicielom charakterystycznego trzeszczenia i zapachu z pewnością to przeszkadzać nie będzie.