Wskaźnik masy ciała, zwany potocznie BMI jest w dzisiejszych czasach najpopularniejszym i zarazem najprostszym miernikiem, stosowanym do klasyfikacji niedowagi, nadwagi i otyłości u osób dorosłych a także u dzieci. Zastąpił on używane we wcześniejszym okresie liczne tabele masy ciała i wzrostu, które nie brały pod uwagę zróżnicowania etnicznego, a skupiały się na wyniku przeprowadzonych badań statystycznych.

Obliczanie BMI

Oblicza się go poprzez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Chcesz dowiedzieć się w szybki i nieskomplikowany sposób, czy Twoja waga jest prawidłowa dla Twego wzrostu ? Oblicz BMI korzystając z dostępnych na stronach internetowych specjalnych kalkulatorów. Są to najłatwiejsze i zarazem najszybsze narzędzia, aby samodzielnie obliczyć właściwą dla nas masę ciała. Dzięki kalkulatorom dowiemy się, czy nie grozi nam nadwaga lub otyłość (lub wręcz odwrotnie – czy nie mamy niedowagi) i określić w ten sposób, czy nasz styl życia, wysiłek fizyczny oraz spożywana na co dzień dieta są odpowiednie.
Wyliczanie wskaźnika BMI ma również znaczenie przy ocenie zagrożenia chorobami, które wiążą się z nadwagą oraz otyłością, takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca.