Ubezpieczenie GAP obowiązuje w Polsce, Europie, z wyłączeniem Rosji. Jest uzupełnieniem AC/OC. Warto wykupić polisę, bo w sytuacji wypadku drogowego, gdy pojazd został nabyty w kredycie czy leasingu zostanie całkowicie zniszczony, ubezpieczenie Gap pokryje zobowiązanie wobec banku.

Czym jest Ubezpieczenie GAP?

Ubezpieczenie GAP uzupełnia polisę OC i AC. Jest skierowane do osób, które kupują samochód na kredyt lub w leasingu. Chroni przed stratą finansową, kiedy wartość rynkowa pojazdu jest niższa niż zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Taka sytuacja ma miejsce przy nabyciu auta u dealera, po wyjeździe z salonu cena przedmiotu systematycznie maleje. Podobnie jest w przypadku całkowitego zniszczenia auta w wyniku wypadku drogowego, gdyż nie ma możliwości dalszego użytkowania, a naprawa jest nieopłacalna. Polisa jest przydatna przy kradzieży auta. Pomimo straty, zobowiązanie wobec banku trzeba regulować.

Jedynym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia GAP. Firma wypłaci różnicę między wartością rynkową przedmiotu a kwotą, pozostającą do spłaty zadłużenia.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie GAP?

Zakup polisy GAP może nastąpić na nowy i używany samochód osobowy. W przypadku całkowitej szkody ubezpieczony otrzymuje wypłatę z AutoCasco lub OC sprawcy oraz z GAP, dzięki czemu może nabyć kolejny pojazd podobnej klasy, co utracony w wyniku wypadku drogowego czy kradzieży. Jeśli auto zostało zakupione w kredycie/leasingu, bez problemu można spłacić zobowiązanie. Warto się zabezpieczyć, bo jak podają statystyki policyjne (jako przykład):

  • średnio co 6 minut ma miejsce kolizja lub wypadek na drodze,
  • straty materialne powstałe na skutek zdarzeń drogowych sięgają miliardów złotych,
  • średnio, co godzinę zdarza się kradzież pojazdu, a jedynie 20% udaje się odzyskać,
  • powodzie oraz inne klęski żywiołowe w ostatnich latach zniszczyły tysiące pojazdów,
  • wartość samochodu w przeciągu pierwszych trzech lat, średnio spada o 50%.

Ubezpieczenie GAP dobrze jest wykupić, bo nigdy nie wiadomo co się jutro wydarzy.

Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP?

Największy zakres ochrony daje GAP fakturowy, ponieważ chroni wartość początkową samochodu. Jest szczególnie atrakcyjny dla osoby, która zakupiła nowy pojazd i chce mieć pewność, że w razie kradzieży lub wypadku, otrzyma zwrot całej kwoty, którą zapłaciła za auto

Indeksowy także zabezpiecza przed utratą wartości, ale tylko do 10% lub 20%, zależnie od wybranego wariantu. Trzecim rodzajem jest finansowy, stosowany przy umowach kredytowych i leasingowych, kiedy polisa AC/OC nie pokrywa kwoty pozostałej do spłaty zobowiązania.