Solidny mandat, czy jego uniknięcie.

Nie można zignorować wpływu opon zimowych i letnich na jazdę samochodem. Zazwyczaj, gdy rozpoczyna się sezon letni, należy założyć opony letnie, i nie tylko. Podczas wymiany ich należy założyć dobre, nie zużyte, albo zupełnie nowe, które długo wytrzymają. Nowe opony mogą być do korzystania na kilka sezonów. Oczywiście, powinno się uważać, nie hamować ostro by się szybko nie zużyły. Nie jest to tani interes, a wymiana ich kosztuje. Jak i również nie można jeździć na zupełnie łysych oponach, gdyż można otrzymać solidny mandat. A o tym, czy opony są do użytku, czy też nie poinformuje nas mechanik, który trudni się w wymianie opon. Podczas zimy opony letnie są schowane do piwnicy lub na strych, po ich wyciągnięciu dla potrzeby są one nie zawsze do użytku.

Napięte terminy w serwisie. Wymiana kół na zimowe

Opony zimowe są wymagane do jazdy na drodze. Za brak zimowych opon można otrzymać karę pieniężną, która nie musi zaistnieć, gdy ustosunkujemy się do wymogów. I warto tu dodać, że opony zimowe różnią się od letnich. One są miększe, i na drodze bez śniegu, w tym na dziurach zniszczą się szybko. Nie są dostosowane do jazdy po twardej nawierzchni. Każda wymiana kół na zimowe musi być wcześniej zamówiona. W czasie sezonu zimowego kolejki kierowców są bardzo długie. Czasami można przeczekać kilka tygodni by zostało się obsłużonym. Dlatego niektórzy kierowcy już zmieniają opony o miesiąc wcześniej by nie mieć z tym problemu.
Dla kierowcy to żmudna praca przy wymianie opon. Zazwyczaj należy je zapakować do bagażnika, lub na tylne siedzenia. Przy tym można się pobrudzić, dlatego nosić je należy z ostrożnością. I Zawsze warto mieć przy sobie duże worki foliowe by zapakować te, które nie będą już użytkowane w sezonie.
W serwisie opon można zużyte gumy zostawić, wówczas nie będą stwarzać problemu ich usunięcia. Ze zużytych są wyrabiane nowe, albo materiał ich jest przetwarzany na nową jezdnię.