Jedną z podstawowych czynności, którą każdy właściciel pojazdy powinien regularnie wykonać lub zlecić mechanikowi jest wymiana oleju oraz filtra. Aby utrzymać swoje auto w dobrym stanie technicznym stosuj się więc do zaleceń producenta swojego samochodu lub każdorazowo, po przekroczeniu 15 tysięcy kilometrów, wymień zużyty olej. Jak to zrobić? Szczegółowe wskazówki znajdziesz w naszym artykule.

Zanim jednak dowiesz się, na czym polega wymiana oleju, musisz wiedzieć, dlaczego jest ona tak ważna. Jeśli zaniedbasz tę rutynową czynność i pozostawisz zużyty olej, wydajność pracy silnika w Twoim samochodzie zacznie spadać wskutek zatykania się jego wewnętrznych zaworów i kanałów, co z kolei może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa, spadku mocy, a nawet kosztownej awarii, uniemożliwiającej dalszą jazdę.

Wymiana oleju – od czego zacząć?

Jeśli chcesz samodzielnie wymienić olej w swoim aucie, dokonaj najpierw jego zakupu, bazując na wytycznych producenta. Wiele cennych wskazówek znajdziesz też na www.zakumaj.pl, gdzie odkryjesz praktyczne porady i artykuły. Kolejną, istotną kwestią, jest przygotowanie miejsca – pamiętaj, że samochód powinien stać na płaskim terenie, ponieważ każda nierówność utrudni wykonanie zabiegu i dostęp do zużytego oleju. Zaciągnij hamulec ręczny i rozgrzej silnik, by przyspieszyć przepływ.

Po ustaniu pracy silnika i jego wstępnym rozgrzaniu musisz sięgnąć pod maskę samochodu, by odkręcić korek, znajdujący się w dolnej części silnika. Dokładnie pod wylotem połóż dużą miskę, do której następnie ścieknie olej. Gdy zaobserwujesz, że olej już nie spływa, zdemontuj filtr oleju, by z niego również usunąć nagromadzoną ciecz, a następnie zainstaluj nowy. Po zakończeniu tych czynności możesz już zakręcić korek, sprawdzając przy tym jego szczelność.

Jak wlać nowy olej do silnika?

Po zakręceniu korka i upewnieniu się, że nie ma żadnych przecieków, możesz rozpocząć wlewanie nowego oleju. Zacznij od wtłaczania małych ilości, opierając się o instrukcje producenta Twojego samochodu.

Po dolaniu niewielkiej ilości oleju, monitoruj wskazania kontrolki na desce rozdzielczej – dopóki się ona świeci, oznacza to, że jego ilość jest niewystarczająca. Po uzupełnieniu pamiętaj, by stary olej oddać do zaufanego mechanika lub lokalnego zakładu zbiórki odpadów.