Kupując samochód, kierujemy się różnymi motywami. Wybieramy auto, które nam się podoba, będzie komfortowe w codziennym użytkowaniu oraz spełni nasze oczekiwania. Coraz więcej kierowców zwraca również uwagę na to, żeby ich nowy nabytek spalał jak najmniej ponieważ ceny benzyny nie spadają. Samochody o najmniejszym spalaniu pozwalają odczuć ulgę w portfelu nawet gdy korzystamy z nich codziennie.

Niskie spalanie w samochodach

Spalanie w nowych samochodach zależy oczywiście od pojemności silnika ale nie tylko. W nowych modelach aut wprowadzane są standardy ecodrivingu. Ów standard pozwala na mniejsze spalanie, co przekłada się na uzyskanie wysokich efektów ekonomicznych i ekologicznych. Niższe spalanie to przede wszystkim oszczędność dla kierowcy ale również korzyść dla środowiska z powodu niskiej emisji spalin. Na niższym spalaniu zyskują zatem wszyscy. W nowszych konstrukcjach samochodów hamowanie silnikiem powoduje odcięcie paliwa. Ecodriving to również płynna jazda, polegająca na zachowywaniu odpowiedniej odległości i przewidywaniu sytuacji oraz gaszenie silnika podczas postojów dłuższych niż 30 sekund, np. podczas postoju na światłach czy przed przejazdem kolejowym. Niższe spalanie możemy osiągnąć również regularnie serwisując samochód, wymieniając olej, filtry i świece czy pilnując odpowiedniego ciśnienia w oponach.

Wybrane modele

Które samochody spalają najmniej? Często kierowcy dokonują wyboru auta na podstawie tego, ile spala bo dzięki temu mogliby sporo zaoszczędzić. Poniżej przedstawimy samochody o najmniejszym spalaniu.
Volkswagen Lupo (produkowany w latach 1999-2005) ze średnim spalaniem na poziomie 3,8 l/100 km otwiera to zestawienie jako samochód, który średnio spala najmniej.
Kolejne modele aut spalają średnio 3,9 l/100 km: są to Audi A2 1.2 TDI (także produkowany w latach 1999-2005), Smart Fortwo Coupe (1998-2004) i Seat Ibiza IV SportTourer (2012-2016).
Renault Clio IV Grandtour spala średnio 4,1 l/100 km. Hyundai i10 Hatchback to samochód, który spala 4,2 l/100 km. Podobne spalanie osiąga również Microcar MGo Hatchback.
Produkowany w latach 1987-1993 Opel Corsa A Hatchback zużywa średnio 4,3 l/100 km. Taki sam poziom spalania osiąga Nissan Pulsar. Stawkę samochodów o najniższym spalaniu zamyka Volkswagen Up!, który także spala średnio 4,3 l/100 km.